Excursions in Zaježová and lectures


(Translation is not available yet) Mirec Kašiak, ktorý žije v Zaježovej od roku 1996 vám počas exkurzie po Zaježovej nielen ukáže miestne zaujímavosti (slamené stavby, komunitná škola, potravinová banka a mnohé iné), ale aj porozpráva o dávnejšej histórii Zaježovej a jej tradičnej kultúre, či o vývoji miestnej komunity. Exkurzie si môžete objednať aj ako väčšia, či menšia skupina. Taktiež ponúka možnosť prednášky a to nielen o Zaježovej, ale aj na tému "Ekodediny v Európe", "Domy zo slamených balíkov", či "Ekologická stopa"

 

Vychádzka po Zaježovej vám podrobne predstaví aktivity miestnych ľudí. Prehliadka začína v čajovni pri Vzdelávacom centre Zaježová. V krásnom priestore vytvorenom z prírodných materiálov si vypočujete úvodné rozprávanie o tom, prečo a ako sa stala Zaježová tým, čím je. V čajovni si, okrem čaju, kávy a koláčikov, môžete zakúpiť aj výrobky miestnych ľudí, komunitný časopis, či dokumentárne filmy.   

Po pol hodine sa presunieme von, kde si prezriete areál Vzdelávacieho centra Zaježová. Tento priestor je navrhnutý tak aby sme tu mali čo najviac ukážok životného štýlu blízkeho prírode. Nájdete tu rôzne permakultúrne prvky, obnoviteľné zdroje energie, či v praxi použité prírodné stavebné materiály. Súčasťou centra je aj Slamienka – tradičný kamenný dom pokrytý strechou z ražnej slamy a omietnutý hlinou.

Po obhliadke Vzdelávacieho centra prejdeme do centra Zaježovej. Presun trvá 15 minút a popri ceste uvidíte malé aj veľké domy zo slamených balíkov. V centre tejto bývalej lazníckej obce navštívime miestnu komunitou spravovanú malotriedku (školu navštevuje len 13 žiakov). Vojdeme aj do komunitného centra, kde sídli „Potravinová banka“, či „Lesná škôlka“. Tam sa dozviete, čo sa skrýva za týmito názvami.

Z centra sa vydáme na polhodinovú prechádzku k ďalšej zástavke – rodinnému domu postavenému zo slamených balíkov. V ňom sa dozviete všetko, čo vás zaujíma o tejto, ale aj iných technológiách prírodného staviteľstva. Taktiež nahliadnete do jednej zo zaježovských domácností.

Ďalších 20 minút nám potrvá prechod po lesnom chodníku na laz „Sekier“, ktorý je sídlom malej medzinárodnej komunity ľudí. Tí si v tomto prenajatom priestore skúšajú život blízky prírode – niektorí na týždeň, iní aj na rok a dlhšie. Dozviete sa, aké úskalia so sebou prináša snaha naplniť svoje sny, ale aj ako málo stačí človeku ku šťastiu. Sekier je zaujímavý aj prostredím, v ktorom sa nachádza – je takmer na hrebeni s krásnymi výhľadmi, obklopený lúkami a lesmi. Je tu však aj niekoľko zaujímavých domčekov, ktoré si zblízka obzriete – samonosná stavba zo slamených balíkov, drevenica, ktorú sme sem preniesli z vedľajšej dediny a iné.

Na Sekieri však exkurziu ukončíme a vrátime sa späť do Vzdelávacieho centra na Polomy. Cesta potrvá asi hodinu. Celá exkurzia trvá približne 8 hodín, z toho 3 hodiny kráčame a zvyšný čas sa rozprávame. Medzi niektorými lokalitami sa dá presúvať aj autami, exkurzia potom trvá 5-6 hodín.

 

Lektorné:

  • Pre jednotlivcov, alebo skupiny do 5 ľudí - 40 eur / skupina
  • Pre skupiny od 6 do 10 ľudí – 50 eur / skupina
  • Pre skupiny od 11 do 20 ľudí – 60 eur / skupina
  • Pre skupiny 21-30 ľudí – 80 eur / skupina

V lektornom nie je zahrnuté občerstvenie, ale po dohode sa dá za príplatok 2 €/osoba zabezpečiť chlieb s maslom a s domácim syrom, domáci koláč a čaj (obmeny je možné dohodnúť)

Rozprávanie je možné uskutočniť aj v angličtine, alebo ho prispôsobiť tak, aby bola zaujímavejšie pre deti.  Je možné objednať si aj skrátené exkurzie:
1. Čajovňa + Vzdelávacie centrum Zaježová + Slamienka + Potravinová banka + komunitná škola
2. Slamený dom na Podsekieri + Ekokomunita Sekier + drevenica Pastiereň + samonosný slamený dom na Sekieri

Obe trvajú 3 hodiny a ich  cena je 50 % z vyššie uvedeného cenníka.

Prednášky

Prednášky sú sprevádzané premietaním fotiek cez dataprojektor. Možné témy:

Rozprávanie o Zaježovej, jej minulosti aj súčasnosti.
Hnutie alternatívnych komunít a ekodedín je pestré a široké. Na príklade ôsmich sociálnych experimentov zo všetkých kútov Európy sa o ňom dozviete viac.
Domy zo slamených balíkov sú veľmi zaujímavou alternatívou pre každého, kto chce stavať lacno a z prírodných materiálov. Prednáška vám objasní základy tejto technológie a aj jeje výhody a riziká.
Domy zo slamených balíkov sú veľmi zaujímavou alternatívou pre každého, kto chce stavať lacno a z prírodných materiálov. Prednáška vám objasní základy tejto technológie a aj jeje výhody a riziká.

 

Prednášky trvajú približne jednu hodinu, z toho 40 minút trvá prezentácia a 20 minút je vyhradených na diskusiu. Cena za prednášku je 20 eur.Súvisiace kontakty
Mirec Kašiak's picture
Typ ponuky
Cena:
Viď text...
Oblasť, z ktorej je ponuka
Zaježová

About us

This page was created and is maintained thanks to support from local NGOs and part of local inhabitants who belong to Zaježka Community. Zaježka Community is informal group of local active people, who cooperate and participate on social life in Zaježová.

ZAJEŽKA NEWSLETTER

Pokiaľ Vás stránka Zaježky zaujala a chcete mať prehľad o novinkách na nej, prihláste sa k odberu správ z nej vpísaním Vašej emailovej adresy do kolónky nižšie. Približne raz mesačne dostanete súhrn informácií o nových článkoch, podujatiach, ponukách a ďalších novinkách.

User login