Languages

Ponuka ubytovania

              
Volunteering at the Sekier Farm

"Sekier" is a traditional smallholding in Zajezova, which was purchased by the civic association PHZ in 1994. Its purpose is to create a base for volunteers who want to experience a more sustainable lifestyle close to nature and who are willing to help the local community. Inspired by the simple and self-sufficient way of life of our ancestors we are trying to find the solution for the socio-ecological crisis, which we face in our contemporary world.

Viac informácií...
     
Accomodation in a traditional shepherds hutt

We offer accomodation in this 19th century traditional Slovak shepherds hutt which is situated about 100 meters away from the Sekier farm house, on a secluded little mountain meadow with a stunning view of the valley of Zajezova.

It has a hall and a bedroom which is about 3mx3m with two beds and a wood mass stove where you can cook and heat the house with. The toilet is a long-drop composting toilet outside. There is no water or electricity, so this cottage is ideal if you like to have a real rest from civilization. You get water from the nearby Sekier farm.

prices:

Viac informácií...
  
Apartment House Swallow

(Translation is not available yet) Dovolenkový dom / penzión Lastovička ponúka komfortné ubytovanie pre páry a malé rodiny, ktoré chcú skúsiť niečo iné ako zvyčajne. Tu sa môžte potešiť časom stráveným v prírode a uniknúť zo zhonu bežného života. V tomto kraji sa dá veľa vidieť a zažiť. Radi Vám pomôžeme naplánovať Vaše výlety, občas sů tu i organizované aktivity.

Viac informácií...
      
Meditation Retreat

(Translation is not available yet) Meditačné ústranie poskytuje bezpečný priestor, na tichom mieste v samote prírody, pre hlboký relax, sebapoznanie, aj pre pravdivosť meditačného vhľadu.

Viac informácií...

About us

This page was created and is maintained thanks to support from local NGOs and part of local inhabitants who belong to Zaježka Community. Zaježka Community is informal group of local active people, who cooperate and participate on social life in Zaježová.

ZAJEŽKA NEWSLETTER

Pokiaľ Vás stránka Zaježky zaujala a chcete mať prehľad o novinkách na nej, prihláste sa k odberu správ z nej vpísaním Vašej emailovej adresy do kolónky nižšie. Približne raz mesačne dostanete súhrn informácií o nových článkoch, podujatiach, ponukách a ďalších novinkách.

User login