O Zaježke
O Sekieri
Prenájom Polomov
Program
Pre návštevníkov
Ako nám pomôcť
Náš obchodík
Obrázky
Zaujímavosti
Kontakt

English version
Chcete dostávať novinky zo Zaježky emailom?
E-mail:

 

Predstavenie Ekokomunity Sekier              Introduction of Eco-community Sekier
Sekiersky blog/Blog of Sekier
Obrázky zo Sekiera/Pictures taken on Sekier
Fotky interiéru Sekiera/Pictures from Sekier interior
Blog Ekokomunity Sekier / Blog of Eco-community Sekier
Milí priatelia, toto je stránka, na ktorej zverejňujeme rôznorodé príspevky od obyvateľov Sekiera, či ľudí, ktorí majú k Sekieru blízko. Sekierčania sú z rôznych krajín, preto aj príspevky sú vo viacerých jazykoch. Niektoré sú preložené do slovenčiny a aj v originálnom znení.

Dear friends, please browse below for various contributions of people living on Sekier, or the people connected to Sekier. They are from diverse countries, so the contributions are written in various languages. Sometimes people do not write in their native language so exuse their  grammar errors.3. jún 2011
Články sekierskeho dobrovoľníka Tristana pre noviny z jeho rodného mesta. Tristanove texty sú v pôvodnej verzii vo francúzštine bez redakčných úprav. Zverejňované sú postupne od októbra 2010 do konca jeho pobytu v auguste 2011. Tristan ku nám prišiel v rámci programu EÚ Mládež v akcii ako dobrovoľník cez Európsku dobrovoľnícku službu.

Tristan - september, október 2010 (vo francúzštine / in french)
Tristan - november 2010 (vo francúzštine / in french)
Tristan - december 2010 (vo francúzštine / in french)
Tristan - január 2011 (vo francúzštine / in french)
Tristan - február, marec 2011 (vo francúzštine / in french)
22nd September 2009
Beginnings on Sekier
My third week in Sekier. Everything goes well and I am quickly getting used to my new home - gonna stay here for one year, at least :] Life in Sekier is passing without paying attention to time. Time does not exist. Just 'dawn, daylight and moonlight'. We are surrounded by endless beauty of nature with it's wonderful forests, birds singing lovely songs, wind playing among the trees...
...read more...


9. mája 2009
Aj dávať, nielen brať
Prinášame vám rozhovor s Igorom Chýrom, jedným zo zakladateľov Pospolitosti pre harmocký život. Igor sa narodil v roku 1960 v Smolníku, čo je dnes vysídlená obec. V Zaježovej žil od roku 1991. Zomrel 8. mája 2009. 13 rokov sa venoval odpadovej problematike, podpore miestnych aktivít a tiež biopoľnohospodárstvu. Bol správcom potravinovej banky a predsedom o. z. Pospolitosť pre harmonický život.
...rozhovor...


6.mája 2009
Hanna - Nový život
V sobotu 11-eho apríla, deň pred Veľkou nocou, Lumiké porodila dve zdravé kozliatka. Lumiké mečala už od rána, ale pôrod začal až o desiatej. “Malý Maťko”, ktorý je teraz našim radcom vo veciach týkajúcich sa záhrady, práve dával inštrukcie Ivke o priesadách v skleníku, keď som ho zavolala, že máme malé. Maťko bol zachoval pokoj – odrezal smiešnu zelenkavú pupočnú šnúru a zabalil prvorodeného bieleho capka do suchého uteráka, aby nenachladol.
Skôr než som stihla dobehnúť s foťákom, narodilo sa druhé mláďatko – čierna kozička s bielou hviezdičkou na čele.
...celý text...


May 6th, 2009
Hanna - New life
On Easter Saturday, 11th April, Lumike gave birth to two healthy little goats. Lumike had been calling the whole morning, but it wasn’t until 10 am that she started delivering. Little Mato, who now is the brain of our garden, was just instructing Ivka about the seedlings in the greenhouse when I called them that we have a baby. Mato was cool – he cut the funny green natal cord and wrapped the firstborn white capko *male goat* into a dry towel so that he wouldn’t get cold. Till I was back with my camera the second baby – a black female with a white star on the forehead – was born.

...more...


16. marec 2009

Axel - Koniec zimy
Koncom februára je konečne už aj na Sekieri vo vzduchu cítiť blížiacu sa jar. Aj keď pozostatky zimy sú ešte stále viditeľné. Väčšina snehu sa premenila na blato a vodu stekajúcu po lúkach dole kopcom. Táto voda zaplavovala kopu metrovice – palivového dreva a tak sme museli kopať malý odvodňovací kanál. Vyzeralo to potom ako miniatúrna divoká rieka – s vodopádmi a perejami. Vydávala pekné zvuky.
...celý text...


March 16th, 2009
Axel - End of the winter
There are still some rests of the winter remaining here. Most of the snow changed into mud and water which is running down the hill. This water flooded our firewood and we had to redirect it with a little channel. It is like a wild river in miniature, it has waterfalls and makes a nice sound.
...more...March 3rd, 2009
Chris - Constant Of Change
If there's one constant in Sekier, that is change. We all know that the universal law of change is everywhere, but one is especially aware of it here in our little hamlet on the slope of the Javorie Mountains. Today, the fog clung to the hill all day as the 5 or so cm of snow from 2 days ago slowly melted. I especially like looking at the forest through the mist as this frozen water sublimates into the air. There's good reason why mysticism sources itself from mist(though I'm no linguist; only an educated guess). I suppose I should introduce myself here in blogland. I'm Ch,is, from Minnesota, but I lived some years in Canada and was born in England. I decided I had had enough of life in the metropolis after living in Prague for four years and last December made the move to Zajezova, from the so-called Golden City. Ale ta vyhoda je, ze umim Cesky vice mene a mozem pobavit v Slovencine.
...more...


3. marec 2009
Chris - Stála zmena
Ak existuje na Sekieri niečo konštantné a nemenné, je to zmena. Všetci poznáme univerzálny zákon zmeny platný všade, ale najmä tu v na lazoch na úbočí pohoria Javorie si ho uvedomíte ešte viac. Dva dni starý sneh sa pomaly premenil na hmlu a tá sa zavesila na okolité kopce. Mimoriadne rád pozerám na les cez závoj hmly, keď sa zmrznutá voda premieňa na paru. Asi je dobrý dôvod prečo v angličtine (spoň podľa mňa) súvisí slovo hmla („mist“) s mystikou.
...celý text...


1. marec 2009
Sekier nie je skrýša pred svetom
Rozhovor s Mircom Kašiakom z PHŽ o Sekieri pre časopis Ďalekohľad
...rozhovor...