Iniciatíva za obcou a občanmi chránené územia


Zaježová je charakteristická rozptýleným lazníckym osídlením, tvoria ju malé skupiny usadlostí, nachádzajúce sa v nadmorskej výške 650-850 m. Je tu rozšírený chov oviec a dobytka. Na malých plochách miernych strání sa dajú dopestovať základné poľnohospodárske plodiny – obilie, zemiaky, kukurica... Krajina pôsobí oproti minulosti, keď tu žilo 600 ľudí a využívaný bol každý kúsok zeme, opustenejšie. Polia sa premieňajú na pasienky, pasienky zarastajú a na ich mieste sa vzniká les. S pribúdajúcou zeleňou však rastie rôznorodosť v prírode a územie získava novú krásu. Hroble – staré kamenné hranice medzi pozemkami, ktoré sa vďaka nespočetnému množstvu vtáčích čerešní na jar sfarbujú do biela a na jeseň do červena. Vytvárajú tak nádherný kolorit týchto ročných období. Staré bútľavé stromy poskytujú životný priestor mnohým druhom vtákov, ale aj iným živočíchom.

Slovami Igora Chýru (1960-2009), človeka, pre ktorého bola Zaježová životnou láskou:

Miesto, kde žijeme neoplýva grandióznosťou skalných útvarov, vodopádov, scenérií, hlbokých lesov, množstvom chránených druhov, ale zaujme skôr jemnou krásou. Je to miesto, kde sa snúbia ľudské obydlia s lúkami, lesmi, pasienkami, poľnohospodárskou krajinou a to všetko popretkávané pásmi kríkov, starými stromami, brehovými porastmi, obklopené horami.

V roku 2007 vznikla miestna iniciatíva, ktorej cieľom je monitoravanie a ochrana prírody v spolupráci s obcou. Obec je vlastníkom veľkej väčšiny lesov a tiež aj mnohých pasienkov, mokradí, vodných tokov. Aj napriek tomu, že tu nie je žiadne štátom chránené územie, miestni aktivisti tu v spolupráci s prírodovedcami našli množstvo vzácnych druhov rastlín, stromov, hmyzu, vtákov. Na základe týchto informácií vytipovali viac než 100 hektárov ktoré by bolo vhodné chrániť. Túto myšlienku podporilo podpisom na petícii v priebehu troch dní 500 obyvateľov Zaježovej a Pliešoviec, čo dokazuje silnú vôľu miestnych ľudí chrániť si svoju prírodu. V súčasnosti prebiehajú rokovania so správcami lesov a obcou o presnej forme a rozsahu ochrany území. Obcou chránené územie je iniciatíva, ktorá by mohla inšpirovať aj ďalšie skupiny aktívnych občanov v iných obciach. Každý región má prírodné hodnoty, ktoré je dobré chrániť a najlepšie je, si ich určia a ochranu zabezpečia samotní občania.Súvisiace kontakty
Obrázok používateľa Iniciatíva za Obcou chránené územia
Obrázok používateľa OZ Zaježová
Typ projektu
Dlhodobý
Stav projektu
Prebiehajúce

O nás

Táto stránka vznikla a je prevádzkovaná vďaka podpore tu pôsobiacich občianskych združení a časti miestnych obyvateľov, ktorí sa cítia byť súčasťou komunity Zaježka. Komunita Zaježka je neformálnou skupinou aktívnych ľudí zo Zaježovej a blízkeho okolia, ktorí spolupracujú a zapájajú sa do miestneho spoločenského diania.

NOVINKY ZO ZAJEŽKY EMAILOM

Pokiaľ Vás stránka Zaježky zaujala a chcete mať prehľad o novinkách na nej, prihláste sa k odberu správ z nej vpísaním Vašej emailovej adresy do kolónky nižšie. Približne raz mesačne dostanete súhrn informácií o nových článkoch, podujatiach, ponukách a ďalších novinkách.

Prečo si vytvoriť na stránke Zaježky účet?

Ľudia zaregistrovaní na stránke majú možnosť komentovať články, podujatia a pod. Čoskoro otvoríme aj diskusné fórum, ku ktorému budú mať tiež prístup. Časť obsahu stránky a diskusných fór bude viditeľná len určitej skupine ľudí, ktorí sa na nej zaregistrujú - napr. obyvatelia Zaježovej, obyvatelia regiónu, alebo ľudia, ktorí Zaježku opakovane navštevujú (tzv. skupina "Priatelia Zaježky"). Tieto možnosti zatiaľ iba pripravujeme, ale budeme radi, keď sa zaregistrujete už teraz. Prejavíte tak svoj záujem a budete nás motivovať, aby sme tieto služby sprevádzkovali čo najskôr.
 

Prihlásenie