Letná slávnosť na sekierskych lúkach


Letnú slávnosť na sekierskych lúkach pripravuje zaježovská komunita pre všetkých, ktorí majú blízko k Zaježke. Je to uvoľnené stretnutie priateľov s pestrým a neformálnym programom. Hostia sú povzbudzovaní k tomu, aby každý nejak prispel k spoločnej tvorbe atmosféry a domáci im idú príkladom. Veľká časť programu je pripravovaná ľuďmi zo Zaježovej a okolia.  Aj napriek minimálnej propagácii na slávnosť prichádza každý rok 700-800 priateľov Zaježky z celého Slovenska aj zo zahraničia.

Program je zložený z koncertov všetkých žánrov, tanečných vystúpení, premietaní, prednášok, meditácií, cvičení, tvorivých dielní, ukážok tradičných remesiel, divadiel, hier pre deti atď. Dôraz je kladený na interaktivitu - teda na stieranie hraníc medzi účinkujúcimi a divákmi. Pár príkladov z programu predchádzajúcich festivalov: folkové koncerty, etno-hudba, jazz, koncert na harfe, bubennícke jam-session, africké tance, brušné tance, folklórne podpolianske tance, jóga smiechu, hra na kalimbe, či didgeridoo, zvuková masáž, tesárstvo, rezbárstvo, kováčstvo, kosenia a nakúvanie kôs, cestovateľské rozprávania o Ázii, Južnej Amerike, Kube, filmy z festivalu Jeden svet, premietanie a diskusia s tvorcami filmu "Vlčie hory", "Slamený dom", vystúpenia šaša, lukostreľba, jazdenie na koni, výstavy maliarov a mnoho, mnoho iného.

Letnú slávnosť v Zaježovej pripravujeme od roku 2007. Je nepriamym pokračovaním tradície, ktorá vznikla o pár rokov skôr, keď niektorí miestni ľudia pripravili svatby, na ktoré pozvali desiatky priateľov a tiež slnovratových stretnutí Zaježovanov a ich priateľov. V roku 2006 sa zase v Zaježovej uskutočnilo celoeurópske stretnutie mladých aktivistov - Ecotopia s účasťou cca. 500 ľudí, ktoré bolo nielen pre miestnych veľmi inšpiratívne. Ďalšou inšpiráciou boli a sú "zhromaždenia dúhovej rodiny" (Rainbow family gatherings) v rôznych častiach Európy, ktoré navštevujú aj viacerí Zaježovania.

Zo všetkých týchto vplyvov vznikla tradícia a štýl festivalu na lúkach. Pôvodne ho organizovala PHŽ a obyvatelia Sekiera pod vedením Petra Banása a Mirca Kašiaka, postupne sa však pridávali ďalší ľudia a v súčasnosti sa do príprav a organizovania festivalu rôznou formou zapája približne 50 miestnych ľudí. Výťažok z festivalu (ak nejaký je) je použitý na verejnoprospešné účely v Zaježovej - napr. na opravu Komunitného centra, rozvoj Ekokomunity Sekier a pod.Súvisiace kontakty
Obrázok používateľa Pospolitosť pre harmonický život
Obrázok používateľa OZ Zaježová
Obrázok používateľa Ekokomunita Sekier
Typ projektu
Krátkodobý a opakujúci sa
Stav projektu
Prebiehajúce

O nás

Táto stránka vznikla a je prevádzkovaná vďaka podpore tu pôsobiacich občianskych združení a časti miestnych obyvateľov, ktorí sa cítia byť súčasťou komunity Zaježka. Komunita Zaježka je neformálnou skupinou aktívnych ľudí zo Zaježovej a blízkeho okolia, ktorí spolupracujú a zapájajú sa do miestneho spoločenského diania.

NOVINKY ZO ZAJEŽKY EMAILOM

Pokiaľ Vás stránka Zaježky zaujala a chcete mať prehľad o novinkách na nej, prihláste sa k odberu správ z nej vpísaním Vašej emailovej adresy do kolónky nižšie. Približne raz mesačne dostanete súhrn informácií o nových článkoch, podujatiach, ponukách a ďalších novinkách.

Prečo si vytvoriť na stránke Zaježky účet?

Ľudia zaregistrovaní na stránke majú možnosť komentovať články, podujatia a pod. Čoskoro otvoríme aj diskusné fórum, ku ktorému budú mať tiež prístup. Časť obsahu stránky a diskusných fór bude viditeľná len určitej skupine ľudí, ktorí sa na nej zaregistrujú - napr. obyvatelia Zaježovej, obyvatelia regiónu, alebo ľudia, ktorí Zaježku opakovane navštevujú (tzv. skupina "Priatelia Zaježky"). Tieto možnosti zatiaľ iba pripravujeme, ale budeme radi, keď sa zaregistrujete už teraz. Prejavíte tak svoj záujem a budete nás motivovať, aby sme tieto služby sprevádzkovali čo najskôr.
 

Prihlásenie