Potravinová banka a produkcia potravín v Zaježovej


Zaježová je poľnohospodárska oblasť, avšak vzhľadom na svoju polohu je tradične zameraná najmä na chov zvierat. Tomu sa však venuje len niekoľko rodín, z väčšej časti spomedzi starousadlíkov. Ľudia, ktorí nechovajú zvieratá od nich nakupujú produkty priamo "z dvora" a podporujú tak miestnu ekonomiku. Takmer každá rodina tu má väčšiu či menšiu záhradku a sad, kde si dopestuje časť potravín pre svoju potrebu. Nadprodukciu, či osivá si navzájom vymieňajú, darujú, alebo predávajú.

V snahe znížiť náklady za nákup jedla (najmä toho z oblasti zdravej výživy), zriadila časť miestnych obyvateľov v roku 1999 tzv. Potravinovú banku. Je to sklad spoločne, zvyčajne vo veľkých baleniach, nakupovaných surovín a polotovarov. Sú to najmä trvanlivé potraviny nedostupné v malom miestnom obchode (pohánka, pšeno, celozrnná špaldová múka, kuskus, mungo, fair-trade káva a pod.), ale aj saponáty vo väčších baleniach. Potravinová banka funguje na základe vzájomnej dôvery, keď jej členovia majú do skladu nekontrolovaný a neobmedzený prístup a sami si evidujú nákupy. To znižuje prevádzkové náklady na minimum. Fungovanie potravinovej banky zabezpečuje jej správca v spolupráci s miestnymi dobrovoľníkmi, ktorí tam dovážajú potraviny z rôznych častí Slovenska popri svojich súkromných cestách.Typ projektu
Dlhodobý
Stav projektu
Prebiehajúce

O nás

Táto stránka vznikla a je prevádzkovaná vďaka podpore tu pôsobiacich občianskych združení a časti miestnych obyvateľov, ktorí sa cítia byť súčasťou komunity Zaježka. Komunita Zaježka je neformálnou skupinou aktívnych ľudí zo Zaježovej a blízkeho okolia, ktorí spolupracujú a zapájajú sa do miestneho spoločenského diania.

NOVINKY ZO ZAJEŽKY EMAILOM

Pokiaľ Vás stránka Zaježky zaujala a chcete mať prehľad o novinkách na nej, prihláste sa k odberu správ z nej vpísaním Vašej emailovej adresy do kolónky nižšie. Približne raz mesačne dostanete súhrn informácií o nových článkoch, podujatiach, ponukách a ďalších novinkách.

Prečo si vytvoriť na stránke Zaježky účet?

Ľudia zaregistrovaní na stránke majú možnosť komentovať články, podujatia a pod. Čoskoro otvoríme aj diskusné fórum, ku ktorému budú mať tiež prístup. Časť obsahu stránky a diskusných fór bude viditeľná len určitej skupine ľudí, ktorí sa na nej zaregistrujú - napr. obyvatelia Zaježovej, obyvatelia regiónu, alebo ľudia, ktorí Zaježku opakovane navštevujú (tzv. skupina "Priatelia Zaježky"). Tieto možnosti zatiaľ iba pripravujeme, ale budeme radi, keď sa zaregistrujete už teraz. Prejavíte tak svoj záujem a budete nás motivovať, aby sme tieto služby sprevádzkovali čo najskôr.
 

Prihlásenie