Dobrovoľnícke pobyty v Eko-komunite Sekier


"Sekier" je tradičné gazdovstvo na laze v Zaježovej, ktoré v roku 1994 zakúpilo občianske združenie - Pospolitosť pre harmonický život (PHŽ). Je to priestor pre dobrovoľníkov, ktorí chcú aktívne pomôcť pri spravovaní gazdovstva a pri miestnych projektoch. Súčasne popritom môžu zažiť materiálne jednoduchší, prírode blízky pobyt na lazoch.

Gazdovstvo na Sekieri sme prestavali, aby lepšie vyhovovalo našim cieľom. Časť hospodárskej prístavby sme prerobili na obytnú, pričom sme ako stavebný materiál využili najmä hlinu a drevo. Do domu je privedená voda z neďalekej studne. Kúrime v ňom drevom, obyvatelia Sekiera si ho chystajú sami. Hostia spia v spoločných izbách, zvyčajne na posteliach, v lete často aj na povale na sene.  K domu prináleží cca. 20 ha pôdy, zväčša lúk a pasienkov, ktoré spásajú zvieratá Sekierskej farmy (kozy, ovce, kravy, kone a sliepky) Sekierčania sa starajú o záhradu, kde ekologicky dopestuju zeleninu a ovocie, takže spoločne s mliekom ,vajciami a mäsom od zvierat zo Sekierskej farmy si veľkou časť z potravín pre spotrebu domácich a hostí vyprodukujú sami. Dom je vybavený knižnicou s internetom, remeselnými nástrojmi, kováčskou vyhňou, chlebovou pecou a sušiarňou ovocia.

Na Sekieri približne raz mesačne pripravujeme víkendové kurzy zamerané na remeslá, ekologické poľnohospodárstvo a pod. V lete tu zase organizujeme tábory. Sekier slúži aj ako základňa občianskeho združenia Pospolitosť pre harmonický život . Vďaka pomoci dobrovoľníkov v rôznych obdobiach žijúcich na Sekieri sme opravili na okolí niekoľko tradičných domov a postavili niekoľko menších stavieb. Takisto podporujeme rozvoj Zaježovej a okolia rôznymi menšími projektami (aktivity pre miestne deti, ochrana prírody, oprava komunitného centra a pod). V tomto spolupracujeme s novousadlíkmi z iných častí Zaježovej. Časť z nich tvoria bývalí sekierčania.

Naša organizácia nie je náboženská, ani nijak ideologicky obmedzovaná aj keď bola založená s cieľom podporovať myšlienku harmonického života. Predpokladom úspešného fungovania Sekiera je však, aby jeho obyvatelia vnútorne ladili s prostredím, v ktorom sa nachádzajú. Na Sekieri by preto mali žiť ľudia, ktorí sa snažia vstrebať čo najviac skúseností a vedomostí súvisiacich zo životom na lazoch a v komunite. Čiže nielen o tom ako vystrúhať lyžičku, či dopestovať mrkvu, ale aj o tom ako spolunažívať, spolupracovať a zdieľať. To platí predovšetkým pre ľudí, ktorí by na Sekieri chceli zotrvať dlhšie.

Sekierčania by mali prispieť svojím životom k tomu, aby sa svet menil k lepšiemu a nie naopak. Čiže mali by riešiť nielen svoje osobné smerovania, ale mali by sa aktívne zapájať aj do rozvoja komunity, ktorá ich hostí a aj do spoločenského diania. Nikto neočakáva dokonalosť, no určite minimálne snahu pracovať na sebe. Ľuďom, ktorí tu chcú pobývať s úmyslom vyriešiť svoje závažnejšie osobné problémy (psychické problémy, závislosť na drogách, konflikty s okolím a pod.), odporúčame,  aby sa obrátili na profesionálov. Život na Sekieri kladie na človeka pomerne vysoké nároky – prudká zmena životného štýlu, hľadanie si miesta v skupine, zodpovednosť za vlastnú slobodu... Ľudia, ktorí sem prichádzajú žiť nadlhšie by nemali utekať pred minulosťou a sebou samým.

Sekier je otvorený krátkodobým aj dlhodobým hosťom. Podporujeme však hlavne dlhšie návštevy - Sekier nie je penzión, či ubytovňa, ale miesto, ktoré ponúka zaujímavé skúsenosti. Na to, aby ich človek  ocenil potrebuje určitý čas. Preto sme stanovili nasledovné pravidlá.

1. Pobyt je treba dohodnúť vopred a najmenej na 1 týžďeň. Pre tento účel poriadame raz do mesiaca týžděň pre hostí (viď podujatia a akcie na Sekieri), ktorý je najmä pracovný. Počas týžďňa sa pripojite ku pracám na Sekieri na 5-7 hodin denne - na záhrade, v kuchyni, pri oprave domu, pri aktivitách v Zaježovej a pod. Práca sa vykonáva podľa aktuálnej potreby a dohody priebežne celý deň aj cez víkend (napr. varenie, upratovanie). Návštevy kratšie ako 7 dní sú možné iba počas víkendových kurzov.
2. Dlhší ako týždňový pobyt je možný, ale záväzne Vám ho môžeme prisľubiť až po tom, ako u nás strávite týždňovú "skúšobnú" dobu. Pri výnimočných pobytoch mimo týžďeň pre hostí pýtáme od hostí príspevok na stravu 5 eur na deň. Od hosti však vždy očakáváme ochotu pripojit sa k robotam, najmä pri upratovaniu a priprave jedal.

3. V naprosto vynimočných prípadoch prímáme "dovolenkovych" hosti, od ktorých sa pripajanie k robotám neočakává. Poplatok za den pre takýchto hostí je 12 Euro. Očakává sa však vždy alespoň to, že hostí po sebe udržuju poriadok a pomožou s umývanim riadov.

Ak vás tieto riadky zaujali a myslíte si, že by pre vás, alebo pre nás bolo prínosom pobudnúť na Sekieri, ozvite sa nám na telefone 0903 235 532 (najelepšie sms spravou) alebo emailom na sekier(zavinac)zajezka.sk.

Tešíme sa na vašu návštevu!Súvisiace kontakty
Obrázok používateľa Ekokomunita Sekier
Obrázok používateľa Pospolitosť pre harmonický život
Typ ponuky
Oblasť, z ktorej je ponuka
Zaježová

O nás

Táto stránka vznikla a je prevádzkovaná vďaka podpore tu pôsobiacich občianskych združení a časti miestnych obyvateľov, ktorí sa cítia byť súčasťou komunity Zaježka. Komunita Zaježka je neformálnou skupinou aktívnych ľudí zo Zaježovej a blízkeho okolia, ktorí spolupracujú a zapájajú sa do miestneho spoločenského diania.

NOVINKY ZO ZAJEŽKY EMAILOM

Pokiaľ Vás stránka Zaježky zaujala a chcete mať prehľad o novinkách na nej, prihláste sa k odberu správ z nej vpísaním Vašej emailovej adresy do kolónky nižšie. Približne raz mesačne dostanete súhrn informácií o nových článkoch, podujatiach, ponukách a ďalších novinkách.

Prihlásenie